Čipování

Pokud hodláte cestovat do zemí EU platí nařízení,že všichni psi,kočky a fretky musí být od 3.7.2011 nezaměnitelně identifikovatelní-načipovaní.Zvířata ,která jsou tetovaná před tímto datem a tetování je čitelné, nemusi být dodatečně čipována.Pokud chcete, aby se zvyšila šance na vrácení Vašeho zaběhlého zvířátka,je dobré si ho také  nechat načipovat dobrovolně.V dnešní době přistupuje stále více měst k povinnému čipování psů pro občany s trvalým pobytem na území daného města.To v současnosti platí I pro Prostějov.

Obecně závaznou vyhláškou č.4/2009 o trvalém označování psů,je dána povinnost majitelům psů,s trvalým bydlištěm na území města Prostějov,čipovat svoje psy. A to za těchto podmínek:

-pes musí být čipován nejpozději do jeho 7měsíců stáří

-nebo do 30 dnů u psů starších 7měsíců

Co je to čip?

Čip /mikročip/ je kapsle ,která je vyrobena z biokompatibilního skla nebo polymeru.Je velikosti zhruba zrnka rýže.Čip je pasívní zařízení.To znamená ,že nemá žádné baterie,ani se nijak nedobíjí.Energii mu dodá prostřednictvím magnetického pole čtečka.V čipu je uloženo náhodně vygenerované 15místné číslo.Nejsou zde uložena žádná data o majiteli.Životnost čipu je téměř neomezená a spolehlivě funguje po celý život zvířete.Čipy jsou baleny po 1ks,včetně injekčního aplikátoru a sady samolepek s daným číslem čipu.Tyto samolepky slouží k vlepení do očkovacího průkazu,petpasu a registrační karty.

Vlastní čipování

Aplikaci mikročipu může provádět pouze pověřený vet.lékař.Vpodstatě jde o injekční aplikaci,kdy se přiloženým aplikátorem zavede čip do podkoží.Aplikace je bezbolestná,z našich zkušeností vyplývá,že pejsci někdy reaguji méně než při vakcinaci.Čip,jak již bylo řečeno se aplikuje podkožně a to na levé straně krku.Po čipování by měla následovat kontrola čipu čtečkou.Samolepka s číslem čipu se nalepí do očk.průkazu nebo petpasu a do registrační karty.A nyní se dostáváme na to nejdůležitějsí,aby celý systém fungoval.

 Registrace

Nyní nastává ta nejdůležitější část.Zvíře se musí zaregistrovat do některého registru v ČR.Jen registrací je zajištěno,že při zaběhnutí pejska a po jeho odchycení může být zjištěn majitel.A to zadáním čísla, které ukáže čtečka do příslušného registru.Na výběr má majitel zvířete několik možností.

Zde jsou některé nejčastější registry: 

Back Home.cz – registr,kde je možno se zaregistrovat přes internet a to zdarma nebo poštou. Zde je manipulační poplatek 250,-Kč.

Národní registr majitelů zvířat.Registrace zdarma u pejsků,kteří jsou očipováni čipem Datamars s českým národním číslem a růžovou registr.kartou nebo čipem LifeChip.  Pro ostatní majitele je stanoven poplatek  170,-Kč

Centrální evidence zvířat a věcí.Registrace je možná přes internet nebo poštou.Jednorázový poplatek činí 240,-Kč.Nezapomeňte! Registrace je nezbytná pro fungování systému.

Čipování a registrace umožní návrat Vašemu ztracenému miláčkovi domů.